borówka amerykańska - zastosowanie
 

Borówka amerykańska ma bardzo aromatyczne, soczyste i słodkie, ale co ważne, niskokaloryczne owoce. Prawdziwa bomba witamin, składników mineralnych i źródło przeciwutleniaczy. Są wspaniałą przekąską i można je jeść w nieograniczonych ilościach. Doskonale wpływają na trawienie, przeciwdziałają miażdżycy, nadciśnieniu, nowotworom - czyli wszystkim, najgorszym chorobom  XXI wieku. Nie wywołują alergii. Zawarte w owocach antocyjany (wywołują niebieskie zabarwienie owoców) wpływają na poprawę mikrokrążenia w gałkach ocznych i poprawiają wzrok. Wyciągi z borówek są szeroko stosowane we współczesnej medycynie w preparatach poprawiających widzenie. Jest wygodna i łatwa do podania dzieciom, a ciągle nieoceniana przez Polaków.
Doskonale sprawdzają się nie tylko jako świeży owoc (są odmiany, które w lodówce przetrwają nawet 2 tygodnie), ale również jako mrożony, w kompotach, ciastach, dżemach.
Poza tym krzew borówki amerykańskiej jest dekoracyjny i można śmiało sadzić go w kompozycjach ze zwykłymi krzewami ozdobnymi (azaliami, żurawiną, jagodą kamczacką, pierisami). Trzeba tylko zapewnić sobie do borówki dogodny dostęp, aby w czasie zbioru nie było problemu z obrywaniem owoców.

borówka amerykańska - uprawa

Najważniejsze w uprawie borówki to kwaśne podłoże ( może to być mieszanka torfu z korą sosnową i niewielką ilością piasku). Unikamy gleby ciężkiej i podmokłej. Stanowisko słoneczne - co zapewni bogaty plon. W pierwszych latach trzeba podlewać krzaczki w bardziej suchych okresach. Podczas upalnych dni, najlepiej popołudniu, bezpośrednio do gleby, bez polewania krzewu z dojrzewającymi owocami.
Nawozimy odpowiednio przygotowanymi dla borówek nawozami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Warto wiosną zastosować nawóz krowi.

Polecamy sadzić borówkę amerykańską blisko miejsc wypoczynkowych, abyśmy mieli do nich łatwy dostęp, np. z fotela lub leżaka.
Cena sklepowa gotowych owoców to dodatkowy powód do tego, aby posadzić sobie ten pożyteczny krzew owocowy, tym bardziej, że z dorosłego krzaka możemy otrzymać nawet ok. 5 kg zdrowych owoców. Bezcenna jest natomiast wiedza, czym nawożone są nasze borówki, bo to my o tym decydujemy.
Liście borówki amerykańskiej bardzo malowniczo się przebarwiają i stanowią dodatkową ozdobę od końca września do połowy listopada.
Borówka amerykańska jest mrozoodporna. Warto posadzić kilka krzaków w różnych odmianach. Zapewnimy sobie dłuższy okres zbiorów.

borówka amerykańska - cięcie

Większość odmian nie wymaga regularnego cięcia. Jednak po kilku latach warto przyciąć solidnie krzewy w celu odmłodzenia rośliny. Cięcie wykonujemy na przedwiośniu na przełomie lutego i marca lub na początku marca.