byliny ogrodowe - zastosowanie
Wieloletnie rośliny ozdobne kwitnące mają szerokie zastosowanie i ogromny wpływ na wygląd naszego ogrodu. W zasadzie sadzić je można wszędzie, w najrozmaitszych konfiguracjach.
Możliwości sadzenia bylin jest mnóstwo: od donic i małych skalniaków po ogromne rabaty, parki, miejsca przy oczkach wodnych, w cienistych miejscach pod drzewami, do zadarniania większych powierzchni.
Obecnie ilość gatunków i odmian jest ogromna i każdy ogrodnik staje przed trudnym wyborem, co sadzić i uprawiać w swoim ogrodzie. Wybór przerasta nawet najbardziej wybrednych i wymagających. Przy wyborze gatunków dla siebie trzeba wziąć po uwagę ilość miejsca, jakiego roślina potrzebuje, rodzaj i jakość gleby, jaką dysponujemy, a także jak bardzo nasłoneczniony mamy ogród. Musimy brać pod uwagę potrzeby roślin, bo zaspakajając je możemy liczyć na piękne efekty. Byliny nie są na szczęście zbyt wymagające i można je łączyć ze sobą w różne grupy, które dobrze czują się w swoim towarzystwie. W ten sposób osiągamy różnorodność, wielobarwność w ogrodzie.
byliny ogrodowe - uprawa
Wczesną wiosną w czasie pierwszych porządków w ogrodzie usuwamy martwe części nadziemne, pozostałe po ubiegłym sezonie. Dzięki temu młode przyrosty będą miały łatwiejszą drogę do rozrostu. Wiosną możemy podzielić starsze kępy na mniejsze i rozsadzić lub przenieść w inne miejsce. Gęstość sadzenia zależy indywidualnie od wielkości rośliny i jej możliwości rozrastania się.
Co parę lat, należy odmłodzić kępy bylin przez wykopanie najstarszych części, które mogą być gorszej jakości i bardziej podatne na choroby.
Byliny uprawiane w doniczkach można sadzić do ogrodu przez cały sezon od wiosny do późnej jesieni. Przyjmują się łatwo i zwykle nie sprawiają kłopotów.
Wieloletnie rośliny kwitnące można uprawiać również w donicach.
Jeśli zachodzi konieczność zastosowania oprysku przeciw np. mszycom, nie należy zwlekać, gdyż łatwo się one roznoszą na inne rośliny.
Warto zasilać byliny wieloskładnikowymi nawozami rozpuszczanymi w wodzie. Dostarczymy w ten sposób wiele składników odżywczych i sprawimy, że rośliny będą silne i odwdzięczą się bujnym kwitnieniem. Żeby przedłużyć czas kwitnienia, warto jest też obrywać na bieżąco przekwitające kwiaty. Nie dopuścimy wtedy do zawiązania nasion, a to sprawi, że roślina będzie produkować wciąż nowe kwiaty.
byliny ogrodowe - cięcie
Cięcie starych, martwych pędów wykonujemy wiosną. Możemy też w ten sposób odmłodzić byliny zimozielone - które nie obumierają na czas zimy, np. barwinek, bluszcz, liriope, niektóre turzyce, ciemierniki itd. Korygujemy kształt pozbywając się niechcianych pędów i nadmiernego rozrostu. W sezonie letnim pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, które po okresie świetności rzadko wyglądają efektownie.