Przycinanie hortensji bukietowych

Koniec marca to ostatni dzwonek na wiosenne przycinanie hortensji bukietowych i drzewiastych. Otrzymujemy wiele zapytań o te zabiegi, które są niezbędne do utrzymania krzewów w dobrej kondycji.


 Faktycznie, najlepiej wykonywać cięcie hortensji zanim wypuszczą liście, czyli od końca lutego do końca marca. Oczywiście jak nie zdążymy, można też wykonać cięcie i w kwietniu. Niemniej im szybciej roślina dostanie sygnał, że została "okaleczona" i musi "wyprodukować" nowe pędy pod kwiatostany tym lepiej dla niej. Wysokość cięcia zależy od tego, jak dużą mamy wyjściową roślinę i jaki efekt chcemy osiągnąć. Można obciąć 1/2 wysokosci, ale można i 3/4. Ta druga opcja  spowoduje nam szybsze zgrubienie i usztywnienie podstawy krzewu i  cała roślina będzie niższa niż jakbyśmy obcięli jej mniej.
Przycięcie hortensji spowoduje jej rozkrzewienie, a tym samym da nam większą ilość kwiatów.


Decydując się na jakąś wysokość, wybieramy tzw. "oczko" nad którym wykonamy cięcie ostrym sekatorem. Pęd musi być obcięty za jednym razem, bez miażdżenia łodygi.  Obcinamy ok 0,8-1 cm nad oczkim pod skosem. Dzięki temu woda bedzie spływać z uciętej powierzchni. Unikniemy w ten sposób infekcji pędu. Na szczęcie hortensje bukietowe są bardzo żywotne i nawet jeśli zdarzy nam się jakiś błąd w sztuce, nie powinno być tragedii.
Potem już tylko czekamy na kwiaty. Warto oczywiście "dożywić" hortensje nawozem i podlać w okresie bez deszczu, jeśli zaobserwujemy, że ziemia jest wyrażnie przesuszona.